Transfervindue
Transfervindue af Maria Gerhardt.
"Transfervindue er en utopisk fremstilling af Nordsjælland som et stort luksuriøst hospice. Alle går i hvidt. New age-nonner dyrker medicinsk cannabis på stranden. Internet og musik er forbudt, til gengæld kan man vinterbade med overlægen" skriver forlaget.
"En stærk roman om at leve livet, mens tid er og sige farvel til det, før man er klar" skriver litteratursiden.dk. "Uforglemmelig læsning om liv, død og kærlighed" skriver Børsen. "Transfervindue har med sin egen spontane, ømme og fejlbarlige energi masser af litterært overskud" skriver Politiken.
Antal sider: 90.
Kort og godt: Den er kort og rigtig god. Læs den.
Maria Gerhardt er født i 1978 i København. Transfervindue er udgivet i 2017 fra Politikens forlag.
Flere anbefalinger...
Spørgsmålene
572 spørgsmål fordelt på 60 siden. Det er en større læseoplevelse ...
 
År 9 efter loopet
I År 9 efter loopet følger vi Mark, som ser ud til at være det en ...
 
Borgerligt Tusmørke
Romanen består af en hel række portrætter af mennesker i en forst ...
 
Transfervindue
Transfervindue er en utopisk fremstilling af Nordsjælland som et ...
 
Hvis du, ligesom os, elsker kortromaner, så er vores øvrige anbefalinger helt sikkert også noget for dig.
Kortprosa
Moses skulle efter sigende have ledt sit folk gennem ørkenen mod landet af mælk og honning. Der er forbrugermesse i Bilka. En hel uge med gode tilbud og smagsprøver i Hundige Storcenters største butik. Jeg forlad... Jeg samler mit vasketøj sammen. Jeg finder den store, blå og slidstærke indkøbspose frem, fylder det snavsede tøj i pose...Ringen
I det moderne Hun...
Læs videre...
***Forbrugermessen
Læs videre...
***Træskoen
Læs videre...
***
